შიდა ქართლის სოფლებისთვის მაღალმთიანი დასახლების სტატუსის მინიჭების პროცესი გრძელდება
გუბერნატორის ადმინისტრაციაში, შიდა ქართლის მაღალმთიანი დასახლებების სტატუსის შესახებ იმსჯელეს. შეხვედრას უძღვებოდა გუბერნატორის მოვალეობის შემსრულებელი, იოსებ ოქრომელიძე.
აქცენტები გაკეთდა შიდა ქართლის იმ სოფლებზე, რომელთაც მაღალმთიანი დასახლების სტატუსი არ მიენიჭა. შესაბამისად, მუნიციპალიტეტების გამგებლებმა რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს წარმომადგენლებს აღნიშნული სოფლების სია წარმოუდგინეს და არგუმენტირებული სახით თითოეული სოფლისთვის სტატუსის მინიჭების საკითხზე იმსჯელეს.
შეგახსენებთ, რომ მთის კანონის დანიშნულება არის, დაადგინოს შეღავათები საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული მაღალმთიანი რეგიონების სოციალურ-ეკონომიკური პროგრესის უზრუნველსაყოფად.

There was discussed alpine settlements’ status of Shida Kartli in Governors administration. The meeting was led by the active Governor, Ioseb Okromelidze.
The meeting was mainly accentuated on Shida Kartli villages which had not been conferred on alpine settlement status. Accordingly, Governors of municipalities with the firm arguments represented the list of those villages to the Ministry of regional development and infrastructure of Georgia.
The mountain law purpose is to establish advantages of alpine regions to support their social economic progress.