შიდა ქართლის გუბერნატორმა ომში დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგო
შიდა ქართლის გუბერნატორმა - გიორგი ხოჯევანიშვილმა, ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად, აფხაზეთის ომში დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგო და გმირთა მემორიალი  გვირგვინით შეამკო.
„დღევანდელი დღე ერთ-ერთი ყველაზე ტრაგიკული თარიღია ჩვენი ქვეყნის უახლეს ისტორიაში. 25 წლის წინ, ათასობით ქართველმა აფხაზეთი იძულებით დატოვა და დევნილად იქცა.  ძალიან მნიშვენლოვანია თითოეულმა ჩვენგანმა საკუთარი წვლილი შეიტანოს ჩვენს აფხაზ თანამემამულეებთან ურთიერთობის აღდგენასა და ოკუპირებული ტერიტორიის დაბრუნებაში. დღევანდელ დღეს პატივს მივაგებთ ომში დაღუპულთა ხსოვნას და კიდევ ერთხელ აღვნიშნავ,  ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ იმისთვის, რომ იძულებით გადაადგილებულ პირებს  საქართველოს განუყოფელ ნაწილ აფხაზეთში ღირსეული ცხოვრების შესაძლებლობა მიეცეთ.“ - აღნიშნა გუბერნატორმა.
აფხაზეთში შეიარაღებული კონფლიქტი 1992 წლის 14 აგვისტოს დაიწყო, რომელიც 13 თვისა და 13 დღის განმავლობაში გაგრძელდა.  1993 წლის 27 სექტემბერს შეიარაღებული საომარი მოქმედებები სოხუმის დაცემით დასრულდა.

The Governor of Shida Kartli honored the memory of those who were killed in the war
The Governor in Shida Kartli,-Giorgi Khojevanishvili, along with the representatives of the local Self-government honored the memory of those who were killed in the war of Abkhazia and decorated the memorial of  the heroes with a wreath.
„Today is the most tragic day in the latest history of our country. About thousands  of Georgians were forced to leave Abkhazia and became refuges 25 years ago. It is very important that each of us will contribute to the restoration of  relations with compatriots and return of the occupied territories.  We honor the memory of those who were killed  in the war today and I’d like to repeat once more that we all must do our best in order to give an opportunity to the refuges for dignified life in  the inseparable part of Georgia Abkhazia ‘’,-said the Governor.
The armed conflict started in Abkhazia  on the 14th of August,1992,which had continued  for 13 months and 13 days. The armed combat actions were ended by  defeating of Sokhumi on the 27th of September in 1993.