გორში, სხვადასხვა ლოკაციაზე, მასშტაბური ღონისძიებებით აღინიშნა „გორის დღე - 2018“. მთელი დღის განმავლობაში, კულტურულ-საგანმანათლებლო და შემოქმედებითი ღონისძიებები მიმდინარეობდა როგორც ქალაქის ცენტრალურ ქუჩებზე, ისე გორის ციხესა და კულტურულ დაწესებულებებში.
სტუმრების უპრეცედენტო რაოდენობას უმასპინძლა ა. წერეთლის ქუჩაზე მოწყობილმა აგრო-ფესტივალმა. გორელებს და ქალაქის სტუმრებს შესაძლებლობა მიეცა ადგილზე წარმოებული პროდუქცია დაეთვალიერებინა, დაეგემოვნებინა და შეეძინა.
გორის სტუმრებს შორის იყვნენ მთავრობის ადმინისტრაციის რეგიონული განვითარების სამსახურის ხელმძღვანელი - სოზარ სუბარი, მცხეთა-მთიანეთის, გურიისა და იმერეთის გუბერნატორები, ასევე, ელჩები და სხვა ოფიციალური პირები. შიდა ქართლის გუბერნატორმა, გიორგი ხოჯევანიშვილმა გორის სტუმრებს მადლობა გადაუხადა დღესასწაულის აღნიშვნისა და ღონისძიებებზე დასწრებისთვის. თავად კი დღევანდელი დღე განსაკუთრებულად გორელებს მიულოცა: „მინდა მოგილოცოთ დღევანდელი დღე - განსაკუთრებულად, გორელებს! ჩვენს გარშემო ძველი გორია გაცოცხლებული თავისი კულტურითა და ტრადიციებით. გორის დღეს ამ დრომდე თქვენთან ერთად, როგორც რიგითი გორელი, მეც აღვნიშნავდი, თუმცა წელს პირველად მხვდა წილად პატივი პირადად და გულითადად მოგილოცოთ დღევანდელი დღე თითოეულ თქვენგანს. მინდა ხვავი, ბარაქა და მშვიდობა გისურვოთ! მჯერა, რომ ერთობლივი ძალებით, ჩემი და თქვენი ერთობლივი მუშაობით, ჩვენს ქალაქში უკეთეს გარემოს შევქმნით!“ - მიმართა მხარის გუბერნატორმა გორის მოსახლეობას.
დღესვე, რეგიონული განვითარების სამსახურის უფროსმა, სოზარ სუბარმა აგვისტოს ომში გმირულად დაღუპულ გელა რომელაშვილის ოჯახს გორში 3-ოთახიანი ბინა გადასცა.
დღის ბოლოს, ერისთავის თეატრში, ტრადიციულად, საპატიო გორელების დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა.
წელს, გორის განვითარებაში შეტანილი წვილისთვის 7 ადამიანი დაჯილდოვდა. გორის საპატიო მოქალაქის წოდება ქეთი მელუას მიენიჭა. გორის დღის აღნიშვნა გორის ქალთა კამერული გუნდის კონცერტით დასრულდა.

Gori’s Day-2018 was celebrated with a large scale of events
Gori’s Day-2018 was celebrated with a large scale of events on different locations in Gori. Cultural-educational and creative events were going on all day long as in the central streets of Gori as at Gori Castle and cultural institutions. Agro festival which was  organized in A. Tsereteli street hosted a great number of visitors. The population of Gori and their guests had a chance to watch , taste and purchase the local production.
Sozar Subari,-Leader of the Regional Development Agency of the government’s administration, Governors in Mtskheta-Mtianeti, Guria and Imereti, also ambassadors and other officials. The  Governor in  Shida Kartli,-Giorgi Khojevanishvili thanked the guests for celebrating the day and attending the events. He himself specially congratulated the population of Gori:’’I would like to congratulate you this day-particularly the population of Gori! Old Gori is around us with its alive culture and traditions. I as an ordinary citizen of Gori celebrated this day like you up today, though this year I am honored thoroughly congratulate each of you. I wish you good luck and peace! I believe that we together with joint forces will be enable to create a better environment in our town!’’,-addressed the Governor of the region to Gori population.
Today, Head of Regional Development Agency, Sozar Subari, presented three room flat to Gela Romelashvili’s family who died heroically in August war. Traditionally, the ceremony of awarding of honorable citizens’ was held at Giorgi Eristavi Drama Theatre at the end of the day.
7 people awarded for their contribution to Gori development. Keti Melua was awarded an honorary status of Gori citizen. Gori’s Day celebration was ended by the concert of Gori Girls’ Choir.