კასპის მუნიციპალიტეტში თანამედროვე სტრანდარტების კერამიკული პროდუქციის საწარმო აშენდება
„საპარტნიორო ფოდის“ მხარდაჭერით, კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ მეტეხში თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი კერამიკული პროდუქციის საწარმოს „კერამიკა ელ ტორენტეს“ მშენებლობას ჩაეყარა საძირკველი და სიმბოლური კაფსულა ჩაიდო. თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი კერამიკული პროდუქციის საწარმო „საპარტნიორო ფონდის“, ესპანური კომპანია „კერამიკა ელ ტორენტეს“ და ამავე სახელწოდების ქართული კომპანია „კერამიკა ელ ტორენტეს“ მხარდაჭერით ხორციელდება. აგურის ქარხანა 2019 წლის ზაფხულში ამოქმედდება და ყოველწლიურად 120, 000 ტონა აგურს გამოუშვებს. პროექტის ჯამური ღირებულება 3 მლნ. აშშ დოლარზე მეტია. საწარმოში 50-მდე ადგილობრივი დასაქმდება.
პროექტი მრავალწლიანი ევროპული გამოცდილებისა და ქართული აგურის წარმოების ტრადიციული მეთოდების შერწყმას, უმაღლესი ხარისხის, კონკურენტუნარიანი ენერგოეფექტური სამშენებლო მასალის ადგილობრივი, მომავალში კი საერთაშორისო ბაზრისთვის მიწოდებას გულისხმობს.
საწარმოს მშენებლობასთან დაკავშირებით ოფიციალურ დოკუმენტს დღეს ხელი „საპარტნიორო ფონდის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა დავით საგანელიძემ, ესპანური კომპანია „კერამიკა ელ ტორენტეს“ ხელმძღვანელმა ხოსე ანტონიო ილლესკას ლოპეზმა და ქართული კომპანია „კერამიკა ელ ტორენტეს“ დირექტორმა ზურაბ ერქვანიამ მოაწერეს.
მეტეხის კერამიკული პროდუქციის ქარხანა აღიჭურვება პარტნიორი ესპანური კომპანიის თანამედროვე საწარმოო ხაზებით, დანადგარებით და ტექნიკით. გამოყენებული იქნება კასპის რაიონში არსებული სააგურე თიხის კარიერები. თანამედროვე ტექნოლოგიებით დამზადებული აგური გაუმჯობესებული თბოიზოლაციით, ნესტგამძლეობით, ხმის იზოლაციითა და შემცირებული წონით გამოირჩევა. პროექტში ჩართულნი არიან სახელმწიფო პროგრამა „აწარმოე საქართველოში“ და „ბანკი ქართუ“.

The Ceramic Production Plant of Modern Standards in the Kaspi Municipality will be Constructed
The foundation of the ceramic production plant ‘’Ceramic El Torrent’’ corresponding to the modern standards was laid out and a symbolic capsule was laid in the village of Metekhi in the Kaspi Municipality with the support of ‘’Partnership Fund’’.
The ceramic production plant corresponding to the modern standards  is implemented with supporting of ‘’Partnership Fund’’, Spanish Company ‘’Ceràmicas El Torrent ‘’ and the Georgian company of the same name ‘’Ceràmicas EL Torrent’’. The brick plant will be operational in 2019 summer and produce 120,000 tone of bricks every year. Total cost of the project is over $3 000 000 and it will employ about 50 locals.
The project means to combine of many years European experience with the traditional Georgian methods of brick producing,  to provide the local and  international markets in the future with high quality competitive energy efficient construction materials.
Davit Saganelidze,- Executive director of ‘’Partnership Fund’’, Khose Antonio Illeskas Lopez,-Head of the Spanish company ‘’Ceràmicas EL Torrent’’ and Zurab Erkvania,-Director of the Georgian Company ‘’Ceràmicas EL Torrent’’ signed the document related to building the new plant today.
Ceramic Producing Plant will be equipped with modern production lines, machines and techniques of the Spanish partner company. Brick clay quarries existing Kaspi region will be used. Brick made by modern technologies is distinguished by  its improved  thermal insulation, humid durability,sound isolation and limited weight. The state program ‘’Produce in Georgia’’ and the Bank ‘’Kartu’’ are involved in the project.