შიდა ქართლში დეცენტრალიზაციის საშუალოვადიანი სტრატეგია განიხილეს
საქართველოს ადგილობრივ თვითმართველობათა ეროვნულმა ასოციაციამ (NALAG), გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით შეხვედრა შიდა ქართლის რეგიონში გამართა. შეხვედრაზე რეგიონებში დეცენტრალიზაციის საშუალოვადიანი სტრატეგიის (2019-2025) პროექტის მეორე ეტაპი განიხილეს. შეხვედრის მთავარ მიზანს ცენტრალურ და ადგილობრივ ხელისუფლებებს შორის დეცენტრალიზაციის საკითხებზე დიალოგის წარმართვა და დეცენტრალიზაციის ახალ სტრატეგიაში ადგილობრივი ხელისუფლების ინტერესების გათვალისწინება წარმოადგენდა.
სტრატეგია გულისხმობს 2025 წლამდე დეცენტრალიზაციის პროცესების ჩამოყალიბებას და მოიცავს თვითმმართველობისთვის როგორც ახალი უფლებამოსილებების, ისე მეტი ფინანსების გადაცემასა და მოქალაქეთა თანამონაწილეობას გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
პროექტის განხილვაში, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსთან ერთად, შიდა ქართლის სამხარეო ადმინისტრაციის, შიდა ქართლის მუნიციპალიტეტების, ასევე არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა მიიღეს მონაწილეობა.
დეცენტრალიზაციის სტრატეგიის პროექტის განხილვას რეგიონებში საქართველოს ადგილობრივ თვითმართველობათა ეროვნული ასოციაცია, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), დანიის, შვეიცარიისა და ავსტრიის მთავრობების მხარდაჭერით, ასევე საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსთან თანამშრომლობით ახორციელებს.

National Association of Local Authorities of Georgia (NALG) with supporting of Program of Development of the United Nations (UNDP) conducted a meeting in Shida Kartli region. The second stage of the project of medium term strategy of decentralization in regions was discussed (2019-2025). The main goal of the meeting was to organize a dialogue between central and local governments on the issue of decentralization and to consider the interests of the local government in a new strategy of decentralization.
The strategy implies the development of decentralization processes up to 2025 and includes self-government as well as new responsibilities and greater financing and participation of citizens in decision-making processes.
Representatives of the Shida Kartli Regional Administration, Shida Kartli municipalities, as well as NGOs and international organizations together with the Ministry of Regional Development and Infrastructure participated in the discussion of the project.
Discussion of the decentralization strategy project in the regions is supported by the National Association of Local Authorities of Georgia (UNDP), UNDP, Danish, Switzerland and Austrian governments in cooperation with the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia.