ქარელისა და ხაშურის მუნიციპალიტეტების წამომადგენლებმა 2019 წლის სამოქმედო გეგმის პრეზენტაცია წარადგინეს
26 იანვარი 2019
შიდა ქართლის სამხარეო ადმინისტრაციაში ქარელისა და ხაშურის მუნიციპალიტეტების მერებმა, მუნიციპლაიტეტის სამსახურის ხელმძღვანელებთან ერთად, 2019 წლის სამოქმედო გეგმის პრეზენტაცია წარადგინეს. შეხვედრას შიდა ქართლის რწმუნებული გიორგი ხოჯევანიშვილი უძღვებოდა. პრეზენტაციაზე დეტალურად განიხილეს მუნიციპალიტეტში დაგეგმილი ინფრასტრუქტურული, სოციალური, განათლების, კულტურისა და სპორტთან დაკავშირებული პროექტები. ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელების მიზნით, ხაშურის მუნიციპალიტეტისთვის 9 მილიონი, ხოლო ქარელისთვის მუნიციპალიტეტისტვის - 10 მილიონი ლარია გამოყოფილი. სამუშაოები უახლოეს პერიოდში დაიწყება.
მიმდინარე წელს ხაშურის მუნიციპალიტეტში დაგეგმილია საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი სტადიონის მშენებლობა, სოფელს ბიჯნისის სათავე ნაგებობისა და ქსელის რეაბილიტაცია, სოფელ ვაყას გზის რეაბილიტაცია, ხაშურში და დაბა სურამში სანიაღვრე არხების მოწყობა, ხაშურის კულტურის სახლის რეაბილიტაცია. წელსვე, მოხდება მრვალბინიანი საცხოვრებელი სახლების, ფასადებისა და სახურავების რაბილიტაციაც.
ქარელის მუნიციპალიტეტში კი განხორციელდება ქარელის ქუჩების მოსაფალტების სამუშაოები, რუისის სარწყავი-სანიაღვრე სისტემის რეაბილიტაცია, ქარელში, სოფელ დირბსა და რუისში საბავშვო ბაღების სრული რეაბილიტაცია, გარეგანათების სისტემა მოეწყობა ზღუდერში, ორთუბანში, ელბაქიაანთკარში, გვერძინეთში, დირბში, დვანში, ფცასა და რუისში. ასევე, დაგეგმილია ძამას ხეობაში 15 კმ-იანი გზის რეაბილიტაცია.
შეკრებილებმა მუნიციპალიტეტების ტურისტული პოტენციალის გაზრდაზეც იმსჯელეს. ამ მიზნით, ქარელსა და ხაშურში ფუნქციონირებას ტურისტული საინფორმაციო ცენტრები დაიწყებენ. ეს ხელს შეუწყობს, პირველ რიგში, სამუშაო ადგილების შექმნას და შემდეგ, რეგიონში ტურისტების რიცხვის გაზრდას.

The Representatives of the Kareli and Khasuri Municipalities made a presentation of the action plan in 2019
26 January 2019
The Mayors of the Kareli and Khashuri Municipalities together with the heads of the municipalities presented the action plan in 2019 at Shida Kartli Governor’s Administrative Office. Giorgi Khojevanishvili,-Governor in Shida Kartli led the meeting.  The projects related to infrastructure, social, education, culture and sport planned in the municipality were discussed in details. GEL 9 000 000 for the Khashuri Municipality and GEL 10 000 000 for the Kareli Municipality is allocated for the implementation of the infrastructural projects. The works will start in the nearest future.
Construction of stadium with international standards in the Khashuri Municipality, rehabilitation of the head office and network in the village of Bijnisi, rehabilitation works of the road in the village of Vaka, arrangement of drainage channels in Khashuri and Surami, rehabilitation of  Khashuri  Culture Center in the current year.  Rehabilitation of block of flats, their fronts and roofs will be implemented this year, as well. .
The works of asphalt of Kareli streets, rehabilitation of irrigation-drainage systems in Ruisi, a complete rehabilitation of the kindergartens in the villages of Dirbi and Ruisi, arrangement of street light in Zghuderi, Ortubani, Elbakiaantkari, Gverdzineti, Dirbi, Dvani,Ptsa and Ruisi will be implemented. 15km road rehabilitation is also planned in Dzama gorge.
The participants of the meeting also discussed about increasing of tourism potential in the municipalities. Information centers of tourism will start functioning in Kareli and Khashuri. On one hand, this will support to create working places and on the other hand, increases the number of tourists in the region.