შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულმა გიორგი ხოჯევანიშვილმა ომის ვეტერანებს ფაშიზმზე გამარჯვების დღე მიულოცა. ,,დღეს ფაშიზმზე გამარჯვების დღიდან 74 წელი გავიდა, განსაკუთრებული პატივისცემით მინდა ეს დღე მეორე მსოფლიო ომის მონაწილე ჩვენს ვეტერანებს მივულოცო. მათ უდიდესი წვლილი მიუძღვით ჩვენს წინაშე. ასევე, მინდა პატივი მივაგო თითოეული ჩვენი თანამემამულის ხსოვნას, ჩვენს გმირებს - რომლებმაც მეორე მსოფლიო ომში თავდადებით იბრძლეს." - აღნიშნა რწმუნებულმა.
1945 წლის 8 მაისს, გერმანიის მიერ კაპიტულაციის გამოცხადების შემდეგ, მეორე მსოფლიო ომი დასრულდა. 9 მაისი კი, ფაშიზმზე გამარჯვების დღედ გამოცხადდა. მეორე მსოფლიო ომში საქართველომ 300 000-მდე ჯარისკაცი დაკარგა.

74 Years Have Passed since the Second World War
Giorgi Khojevanishvili,-the State Representative in Shida Kartli congratulated the veterans of the war on victory over Pascism.’’ 74 years have passed since the day of victory over Pascism today, I would like to congratulate this day especially to our veterans of the Second World War with a great respect. They greatly contributed to us. Also I want to pay tribute to each of our compatriots, to our heroes who devotedly fought in the Second World War,’’-noted the State Representative.
The Second World War ended May 8, in 1945 after declaring of capitulation by Germany . The 9th of May was declared as the Victory Day over Fascism. Georgia lost about 300 000 soldiers in the Second World War.