შიდა ქართლის რწმუნებული გიორგი ხოჯევანიშვილი გორის №1 საჯარო სკოლას ეწვია და მოსწავლეებს შეხვდა. რწმუნებულმა არაფორმალურ გარემოში ევროპული და ევროატლანტიკურ ინტეგრაციაზე, განათლების მნიშვნელობასა და საკუთარ გამოცდილებაზე ისაუბრა, შეხვედრის ბოლოს კი მოსწავლეების შეკითხვებს უპასუხა.
პროექტს ,,დაბრუნება სკოლაში" საინფორმაციო ცენტრი, ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ, ,,ევროპის დღეების" ფარგლებში ახორციელებს. პროექტი 2015 წლიდან ხორციელდება და მაღალი თანამდებობის პირების მშობლიურ სკოლებში ,,დაბრუნებას" ითვალისწინებს, რომლებიც მოსწავლეებსა და მასწავლებლებს ევროინტეგრაციის მნიშვნელობასა და ევროპა-საქართველოს პარტნიორობაზე ესაუბრებიან. დღემდე, ნატოსა და ევროპის დღეების ფარგლებში, პროექტში აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ორგანოების არაერთი წარმომადგენელი ჩაერთო.

Giorgi Khojevanishvili met with the pupils at Gori Public School #1 within the project ‘’Returning to School’’
17 May 2019
Giorgi Khojevanishvili,-the State Representative in Shida Kartli visited Gori Public School #1 and met with the pupils. In informal situation, the State Representative spoke with the pupils about European and Euro-Atlantic integration, the importance of education and his experience, answered the pupils questions at the end of the meeting.
The project ‘’Returning to School’’ is being implemented by the information center, about NATO and EU, within the frames of ‘’Europe Days’’. The project has been implemented since 2015 and includes high ranking officials’ ‘’returning’’ to their native schools, where they talk with pupils and teachers about the importance of European integration and partnership between Europe and Georgia.
In the frames of NATO and European days, many representatives of executive and legislative sectors have been involved in the project.