წყალტუბოში ,,სახელმწიფო და ადგილობრივი ხელისუფლების ინსტიტუციური დიალოგის“ მეოთხე ყოველწლიური ფორუმი გაიმართა. ფორუმს შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ხოჯევანიშვილი დაესწრო. ასევე, ღონისძიებაში სახელმწიფო რწმუნებულებმა, საქართველოს თვითმმართველი ქალაქების მერებმა და საკრებულოს თავმჯდომარეებმა, ცენტრალური ხელისუფლების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა მიიღეს მონაწილეობა.
ფორუმზე ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმის ფარგლებში რეგიონული ეკონომიკისა და ადგილობრივი ბიზნესის განვითარების ძირითადი გამოწვევები განიხილეს. სიტყვით გამოსვლისას გიორგი ხოჯევანიშვილმა შიდა ქართლის რეგიონის პერსპექტივებზე და შესაძლებლობებზე ისაუბრა. ასევე, ხაზი გაუსვა დეცენტრალიზაციის მნიშვნელობასა და თვითმმართველობის მიერ ფინანსების დამოუკიდებლად განკარგვის საკითხს. მისი თქმით, ეს კიდევ უფრო მეტად შეუწყობს ხელს მუნიციპალიტეტების სწრაფ და ეფექტურ განვითარებას. რწმუნებულმა რეგიონისთვის მნიშვნელოვან მიმართულებებზეც გააკეთა აქცენტი, როგორიცაა სოფლის მეურნეობა და ტურიზმი.
ღოონისძიებაზე პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ ყურადღება გაამახვილა დეცენტრალიზაციის სტრატეგიის პროექტზე, მუნიციპალიტეტების ეკონომიკურ პოტენციალზე, ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებაზე, განათლების რეფორმასა და სხვა მნიშვნელოვან საკითხებზე.
სახელმწიფო და ადგილობრივი ხელისუფლების ინსტიტუციური დიალოგის ფორუმი პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის ინიციატივით, 2018 წელს დაარსდა. იგი თვითმმართველობის განვითარებასა და დეცენტრალიზაციასთან დაკავშირებულ საკითხებზე ცენტრალურ და ადგილობრივ ხელისუფლებას შორის კონსტრუქციული დიალოგის პლატფორმაა და საქართველოს 64 მუნიციპალიტეტის არჩეულ მერებსა და საკრებულოს თავმჯდომარეებს, რეგიონების რწმუნებულებსა და ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებს აერთიანებს.

The fourth annual forum "Institutional Dialogue of State and Local Government" was held in Tskaltubo. Giorgi Khojevanishvili,-the State-representative of Shida Kartli attended the forum. The State-representatives, the Mayors of self-governance towns and chiefs of the city councils, the representatives of central government, civil society and international organizations participated in the event.
The main challenges of developing of regional economy and local business were discussed at the forum.Giorgi Khojevanishvili spoke about the perspectives and chances of Shida Kaartli. And also focused on the issue of the importance of decentralization and independent disbursement of funds by the self-government. According to him, this will promote a quick and effective development of the municipality.
The State-representative also emphasized such important directions for the region as agriculture and tourism. Prime Minister Mamuka Bakhtadze focused on the project on decentralization strategy, economic potential of municipalities, implementation of infrastructural projects, education reforms and other important issues. The Institutional Dialogue Forum of the State and Local Authorities was founded in 2018 by the initiative of the Parliamentary Regional Policy and Self-Government Committee. It is a platform of a constructive dialogue between the central and local authorities on self-development and decentralization issues and unites chairmen of elected municipalities and councils of 64 municipalities, regional governors and central government representatives.