საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებითა და ფონდი „ქართუ“-ს დაფინანსებით კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ გუდალეთში ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის სახელობის ეკლესიის რეაბილიტაციის პროცესი დაიწყო. სარეაბილიტაციო სამუშაოების პროცესს შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ხოჯევანიშვილი და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს გენერალური დირექტორი ნიკოლოზ ანთიძე სოფლების მაცხოვრებლებთან ერთად გაეცნენ.
რეაბილიტაციის პირველი ეტაპი, რომელიც მიმდინარე წლის ბოლომდე უნდა გაგრძელდეს, დიდი ხნის წინ ჩამოშლილი ეკლესიის კედლების კონსტრუქციული მდგრადობის შემოწმებას, პერიმეტრზე მიწის ფენის მოხსნის სამუშაოებსა და სხვადასხვა არქიტექტურული სეგმენტის კონსერვაცია-რესტავრაციას მოიცავს. კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლზე ფიზიკური სამუშაოები მომდევნო წლებშიც გაგრძელდება და ეკლესიის სრულფასოვანი რეაბილიტაციის დასრულებამდე გასტანს. ეკლესიის აღდგენის შემდგომ სარესტავრაციო ეტაპებზე არქიტექტურული კომპლექსის გალავნის სრული რეაბილიტაციაც იგეგმება. ფონდი „ქართუ“-ს დაფინანსებითა და საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით, სოფელ გუდალეთის ახლომდებარე ნასოფლარ ვარჯაანში მიმდინარე წელს დასრულდა განვითარებული ფეოდალური ხანის მთავარანგელოზის ეკლესიის რეაბილიტაციის პროცესიც. დარბაზულ ეკლესიაზე ჩატარებულმა რესტავრაციამ საკულტო ნაგებობის ყველა არქიტექტურული სეგმენტი მოიცვა, სადაც დადგენილი სარეაბილიტაციო მეთოდოლოგიით გამაგრდა და რესტავრირდა ფასადური ქვის საპირე წყობები. განახლდა კრამიტის სახურავის კოსტრუქცია.
მიმდინარე და განხორციელებული სარეაბილიტაციო პროექტები ხელს შეუწყობს სეზონურად მაცხოვრებელ თემში ახალი საცხოვრებელი პირობების გაჩენას და კასპის ნასოფლარებში მუდმივმაცხოვრებელი ოჯახების დამკვიდრების პერსპექტივებს.

Cultural heritage monuments are being rehabilitated in Kaspi municipality
Organized by the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia and funded by ‘’Cartu’’ Foundation, the rehabilitation process of the Holy Virgin Mary Church in the village of Gudeli, Kaspi municipality started. Giorgi Khojevanishvili,-the State –representative of Shida Kartli and Nikoloz Antidze,-General Director of the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia got familiar to the rehabilitation works together with the village inhabitants.
The first stage of the rehabilitation which must be continued until the end of the current year, includes the construction of constructive stability of the walls of the church which had been ruined  long ago, the removal of the land layer on the perimeter and the conservation and restoration of various architectural segments.    Physical works on the cultural heritage site will continue in the following years and will be completed until the completion of full rehabilitation of the church. A complete rehabilitation of the fence of the architectural complex is being planned after the restoration of the church. The rehabilitation process of the Main Archangel’s church which belongs to the developed Feudal epoch in the former village of the Varjaani,nearby the village of Gudaleti, has been finished the current year which was financed by the fund  ‘’Cartu’’ and organized by the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia. Restoration carried out in the church hall covered all the architectural segments of the cult building where with the factional stone constructions  were strengthened and restored by the established  rehabilitation methodology. The title roof design was renewed.
The current and implemented rehabilitation projects will promote  to create new housing conditions in the community that live in seasons and perspectives of establishment of permanent  residents in former villages of Kaspi.