შიდა ქართლის ადმინისტრაციაში USAID -ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამის შესახებ იმსჯელეს
შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ხოჯევანიშვილი და რწმუნებულის მოადგილე ნუგზარ სამხარაძე USAID-ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამის წარმომადგენლებს შეხვდნენ. პროგრამის ხელმძღვანელმა მარკ მაკკორდმა პროექტის შესახებ ვრცლად ისაუბრა, ხაზი გაუსვა პროგრამის მიზნებსა და მნიშვნელობას. როგორც საუბარში აღნიშნა, პროგრამის მიზანია დააჩქაროს იმ სექტორების ზრდა, რომლებსაც გააჩნიათ სამუშაო ადგილების შექმნის, შემოსავლების ზრდის და მიკრო, მაკრო და საშუალო საწარმოების მოგების გაზრდის პოტენციალი. პროგრამა მიზნად ისახავს, ხელი შეუწყოს სოფლის მეურნეობის სექტორის, ეკონომიკური აქტივობების გაფართოებას ტურიზმსა და სხვა სექტორებში.
შეხვედრაზე მხარეებმა შიდა ქართლის რეგიონის ჭრილში იმსჯელეს იმ შესაძლებლობებსა და პერსპექტივებზე, რასაც აღნიშნული პროგრამა იძლევა. გიორგი ხოჯევანიშვილის თქმით, სამხარეო ადმინისტრაცია მზადაა აქტიურად ითანამშრომლოს და ხელი შეუწყოს პროექტის წარმატებულ განხორციელებას.
,,ჩვენთვის მნიშვნელოვანია საერთაშორისო ორგანიზაციებთან მჭიდრო თანამშრომლობა, ყოველი ახალი პროექტი რეგიონისთვის კარგი გამოცდილების მომტანია, მით უფრო, როცა პროექტები თავის მხრივ გულისხმობს რეგიონის ფინანსურ და ეკონომიკურ გაძლიერებას, სამუშაო ადგილების შექმნასა და კვალიფიცაკიის გაუმჯობესებას. ვიმედოვნებ, ჩვენი თანამშრომლობა წარმატებული იქნება.“ - აღნიშნა რწმუნებულმა.
პროექტის განხორციელება მთელი ქვეყნის მასშტაბით იგეგმება. მომდევნო 5 წლის განმავლობაში პროგრამა ხელს შეუწყობს სულ მცირე, 4000 ახალი სამუშაო ადგილის შექმნას და 600 დიდი, მცირე და საშუალო საწარმოს გაძლიერებას. ასევე, მხარდაჭერილი საწარმოების გაყიდვების 50 მილიონი აშშ დოლარით გაზრდას და 15 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიციის მოზიდვას შექმნილი თანამშრომლობის ფარგლებში. პროგრამა მოიცავს 4 კომპონენტს - სამიზნე სექტორებში თანამშრომლობის გაძლიერებას; მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოების ეფექტურობის რეალიზაციისა და ხარისხის გაუმჯობესების ხელშეწყობასა და მათ მიერ ახალი პროდუქტებისა და მომსახურების შექმნის მხარდაჭერას; სექტორების მოთხოვნის შესაბამისი ძალის განვითარებასა და საჯარო და კერძო თანამშრომლობის ხელშეწყობას.

USAID Economic Security Program was discussed in Shida Kartli administration
Shida Kartli State Representative,-Giorgi Khojevanishili and his Deputy Nugzar Samkharadze met with the representatives of USAID Economic Security Program. Head of the program Mark McCord talked about the project in detailed, focused on its goals and importance. According to him, the program aims to accelerate the growth of sectors that have the potential to create jobs, increase revenues and increase the profitability of micro, macro and medium enterprises.  The program aims to support the expansion of the agricultural sector, economic activities in tourism and other sectors.
At the meeting the sides discussed the opportunities and prospects of the program in the context of Shida Kartli region. According to Giorgi Khojevanishvili, the regional administration is ready to actively cooperate and promote successful implementation of the project.
“It is important for us to work closely with international organizations,  each new project provides  a good experience for the region, especially when the projects are aimed at enhancing  the region's finances and economy, creating jobs and improving the quality of life. I hope our cooperation will be successful’’,-said the State Representative.
The project is planned to be implemented throughout the country. Over the next 5 years, the program will help create at least 4,000 new jobs and enhance  600 large, small and medium-sized enterprises. It will also increase sales of backed companies by $ 50 million and attract $ 15 million of investment in the partnership.
The program includes 4 components-enhancing partnership in the target sectors; Supporting the realization and improvement of the efficiency and quality of micro, small and medium enterprises and their creation of new products and services; Developing the sector-specific workforce and promoting public-private cooperation.