შესრულებული სამუშაოები შიდა ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულმა გიორგი ხოჯევანიშვილმა, დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს დირექტორმა ბესარიონ სიმონიშვილმა და ლტოლვილთა დანიის საბჭოს სამხრეთ კავკასიის წარმომადგენლობის დირექტორმა ვინსენტ დონტომ მოინახულეს.
გერმანიის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (KFW) მიერ დაფინანსებული პროექტი „ეკონომიკური მონაწილეობა საცხოვრებლით უზრუნველყოფა და სოციალური ინფრასტრუქტურა იძულებით გადაადგილებულ პირთა და მასპინძელი თემებისათვის“, დევნილთა სოციალური ინტეგრაციის ხელშეწყობასთან ერთად, მათ გრძელვადიან განსახლებას, ეკონომიკურ და საგანმანათლებლო გაძლიერებას ითვალისწინებს. პროექტს ლტოლვილთა დანიის საბჭო საქართველო-გერმანიის ფინანსური თანამშრომლობის ფარგლებში ახორციელებს.
გერმანიის მთავრობის დაფინანსებით, გორის, მცხეთის, ფოთისა და წალენჯიხის მუნიციპალიტეტებში არსებულ 5 დევნილთა დასახლებაში 10 მცირე მასშტაბის ინფრასტრუქტურული პროექტი უკვე დასრულდა. 2020-2021 წლებში, საქართველოს მასშტაბით დამატებით, კიდევ 14 პროექტი განხორციელდება. დევნილთა სოციალური ინტეგრაციის ხელშეწყობის მიზნით ინფრასტრუქტურული სამუშაოების დაგეგმვისას მაქსიმალურად არის გათვალისწინებული დასახლებებში არსებული საჭიროებები.

A rest area, a playground and a training area were arranged in the IDP settlement of Karaleti
Giorgi Khojevanishvili, -the State Representative in Shida Kartli, Besarion Simonishvili,- Director of the IDP, Eco-Immigrants and Living Resources Agency, and Vincent Dento, Director of the South Caucasus Representation of the Danish Refugee Council, visited the implemented works.
The project, funded by the German Bank for Reconstruction and Development (KFW), "Economic Participation in Housing and Social Infrastructure for Internally Displaced Persons and Hosts", along with promoting social integration of IDPs, provides for their long-term resettlement, economic and educational empowerment. The project is implemented by the Danish Refugee Council within the framework of Georgia-Germany financial cooperation.
With the funding of the German government, 10 small-scale infrastructure projects have already been completed in 5 IDP settlements in Gori, Mtskheta, Poti and Tsalenjikha municipalities. In 2020-2021, 14 more projects will be implemented throughout Georgia. In order to support the social integration of IDPs, the needs of the settlements are taken into account as much as possible when planning infrastructure works.