კასპელ ფერმერებს სოფლის მეურნებიოს ანტიკრიზისული გეგმა გააცნეს - 30.05
შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ხოჯევანიშვილი, რწმუნებულის მოადგილე ნუგზარ სამხარაძე და სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს შიდა ქართლის რეგიონული სამსახურის უფროსი მამუკა ლომსაძე კასპელ ფერმერებს შეხვდნენ და შეკრებილებს ის შეღავათები და პროგრამები გააცნეს, რასაც მათ სახელმწიფო სთავაზობს.
როგორც რწმუნებულმა აღნიშნა, ფერმერებთან შეხვედრები გაგრძელდება და ანტიკრიზისული გეგმის შესახებ მოსახლეობის მაქსიმალური ინფორმირება მოხდება. შეხვედრაზე ფერმერებმა სოფლის მეურნეობის მიმართულებით რეგიონში არსებულ გამოწვევებსა და პრიორიტეტებზე ისაუბრეს.
მთავრობამ სოფლის მეურნეობის ანტიკრიზისული გეგმა - ზრუნვა სოფელზე და ფერმერზე წარადგინა. პროგრამა ითვალისწინებს სასოფლო-სამეურნეო საქონლისა და ხვნის მომსახურების ღირებულების სუბსიდირებას. პროგრამით გათვალისწინებული სუბსიდიის მისაღებად საჭიროა, ფიზიკურ და იურიდიული პირებს საკუთრებაში ჰქონდეთ საჯარო რეესტრში რეგისტრირებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. პროგრამით ისარგებლებს 200,000-მდე ფერმერი. პროგრამის ბიუჯეტი 37 000 000 ლარია და პროგრამის განხორციელება 2020 წლის 20 მაისიდან დაიწყო.

Introduction to the agricultural anti-crisis plan for farmers in the region continues. This time
Shida Kartli State Representative Giorgi Khojevanishvili, Deputy Representative Nugzar Samkharadze and Mamuka Lomsadze, Head of Shida Kartli Regional Service of the Rural and Agricultural Development Agency, met with the farmers of Kaspi and introduced to the participants on the benefits and programs offered by the state.
According to the State representative, meetings with the farmers will continue and the population will be fully informed about the anti-crisis plan. The farmers talked about the challenges and priorities of agriculture at the meeting.
Georgian government presented the anti-crisis plan of agriculture –‘’Caring for villages and farmers’’. The program provides subsidies for the cost of agricultural goods and plowing services. In order to receive the subsidy provided by the program, individuals and legal entities need to own a plot of agricultural land registered in the public register. Up to 200,000 farmers will benefit from the program. The budget of the program is 37 000 000 GEL and the implementation of the program started on May 20, 2020.