წითელუბანსა და ხურვალეთს დღეიდან ბუნებრივი აირი მიეწოდება
ვიცე–პრემიერი/ენერგეტიკის მინისტრი კახა კალაძე, შიდა ქართლის გუბერნატორი ზურაბ რუსიშვილი, გუბერნატორის მოადგილეები, კომპანია ,,სოკარ ჯორჯია გაზის’’ დირექტორი აზერ მამადოვი და ‘’საქართველოს გაზის ტრანსპორტირების კომპანიის’’ წარმომადგენლები გორის მუნიციპალიტეტის ოკუპირებული ტერიტორიების გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფელ წითელუბანში გაზიფიცირების სამუშაოების დასრულებას დაესწრნენ.
ენერგეტიკის მინისტრმა და ენერგეტიკული კომპანიების წარმომადგენლებმა სოფლის ცენტრში ჩირაღდანი აანთეს. სოფლები წითელუბანი და ხურვალეთი ოკუპირებული ტერიტორიების გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლების გაზიფიცირების სახელმწიფო პროექტის ფარგლებში გაზიფიცირდნენ. ამ სოფლების სრული გაზიფიცირებისთვის 14 კმ სიგრძის საშუალო წნევის გაზსადენი აშენდა და თითოეული სოფლის დაქსელვა განხორციელდა. თითოეულ ოჯახში დამონტაჟდა ბუნებრივი აირის აღრიცხვის კვანძი, რის შემდეგაც ორივე სოფელში მცხოვრები 510 დევნილი ოჯახი ბუნებრივ აირს მოიხმარს. სოფლებში გაზიფიცირების სამუშაოები ,,საქართველოს გაზის ტრანსპორტირების კომპანიამ’’ შეასრულა. დღეისათვის კომპანია ,,სოკარ ჯორჯია გაზი’’ აბონენტის გაზგამანაწილებელ ქსელზე მიერთების მიზნით, სამონტაჟო სამუშაოებს აქტიურად აწარმოებს. პროგრამის ფარგლებში, ამ სოფლებში მცხოვრები ოჯახებისთვის სახლში გაზის შეყვანა და ერთი წერტილის მიერთება უფასოდ ხორციელდება. პროექტის ფარგლებში გორის მუნიციპალიტეტში გაზიფიცირდა ოკუპირებული ტერიტორიების გამყოფ ხაზთან მდებარე 33 სოფელი. საქართველოს მასშტაბით ოკუპირებული ტერიტორიების გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების გაზიფიცირების სახელმწიფო პროექტი 2014 წელს დაიწყო. პროექტის განსახორციელებლად სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 19 მლნ ლარი გამოიყო. გაზიფიცირების სამუშაოები ტარდება გორის, ქარელის, კასპის, ხაშურის და ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის 58 სოფელში.

Deputy Prime Minister / Minister of Energy Kakha Kaladze, Shida Kartli Governor Zurab Rusishvili, Deputy Governors, the director of the company ‘’SOCAR Georgia Gas”, Azer Mammadov and the representatives of ''the Gas Transportation Company of Georgia” attended the accomplishment of gasification works in the village of Tsitelubani and Khurvaleti, near the demarcation line of the occupied territories of Gori Municipality.
Minister of Energy and the representatives of energy companies lighted a torch in the village center. The villages of Tsitelubani and Khurvaleti have been gasified under the state project of gasification of the villages situated near the demarcation line of the occupied territories. For the complete process of gasification, 14km long gas pipeline of average pressure was built and installed in each village. Every family was provided with a gas meter; as a result, 510 families of IDP’s living in both villages will use natural gas. The gas pipeline works have been accomplished by the “Gas Transportation Company of Georgia”.
At present, according to the project, the company”SOCAR Georgia Gas” provides active installation works of connecting a customer to the gas transmission network. The processes of installation and connection of one point of gas are being carried out without any charge for the population of these villages. Under the project, 33 villages of Gori Municipality, situated near the demarcation line of the occupied territories, have been gasified.
For the purpose of the project implementation, the state financed 19 million GEL from the budget. The works of gasification are being carried out in 58 villages of Gori, Kareli, Kaspi, Khashuri and Zugdidi Municipalities.