გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ კვარხეთში, სახელმწიფო პროექტის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, შპს „ტირიფონის ბაღებმა“ ხეხილის ინტენსიური ბაღი გააშენა. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა, შიდა ქართლის რწმუნებულთან-გუბერნატორთან გიორგი ხოჯევანიშვილთან ერთად, ინტენსიური ტიპის ბაღები დაათვალიერა და მოვლის ოპერაციებს - მექანიკური სხვლა, ფესვების მიწისქვეშა შეკვეცა, სეტყვის საწინააღმდეგო ბადის გაშლა - გაეცნო.
„კვარხეთში გაშენებული ახალი ბაღები არის ნათელი მაგალითი იმისა, რომ სოფლის მეურნეობის განვითარების ჩვენი პოლიტიკა არის სწორი. ჩვენ გვინდა კონკურენტუნარიანი, თანამედროვე მეურნეობები, რომლებიც წარმოებული პროდუქციით ბაზარზე თავს დაიმკვიდრებენ. თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით „ტირიფონის ბაღებში“ საუკეთესო ხარისხის მოსავალი მიიღეს“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
„ტირიფონის ბაღები" პროგრამაში 2015 წელს ჩაერთო და 27 ჰა-ზე ვაშლის ინტენსიური ბაღის გაშენებისთვის სახელმწიფოსგან 100,000 ლარის თანადაფინანსება მიიღო. კომპანიამ შეღავათიანი აგროკრედიტითაც ისარგებლა და 2,000,000 ლარის ოდენობით სესხი სეტყვისგან დამცავი ბადეების, საყრდენი ბოძების, სარწყავი წვეთოვანი სისტემების მოწყობისთვის გამოიყენა. ბაღის გაშენებისთვის, სულ, 4,700,000 ლარის ინვესტიცია განხორციელდა. წელს ვაშლის პირველ მოსავალს უკვე აიღებენ.
შიდა-ქართლის გუბერნატორის გიორგი ხოჯევანიშვილის განცხადებით, სწორედ საერთაშორისო სტანდარტის სოფლის მეურნეობა არის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება, რომელიც ქვეყანაში ეკონომიკის ზრდას უწყობს ხელს.
აღსანიშნავია, რომ „ტირიფონის ბაღები" პირველი კომპანიაა, რომელმაც, სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, Global Gap-ის პირველადი წარმოების საერთაშორისო სერთიფიკატი აიღო.
2018 წლის 31 ივლისის მდგომარეობით, პროექტის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, საქართველოს მასშტაბით, დაფინანსებულია ხეხილის ახალი ბაღების გაშენება 5,546 ჰექტარზე; სახელმწიფო დაფინანსების მოცულობა29,304,613 მილიონ ლარს შეადგენს. აქედან, შიდა-ქართლის რეგიონში დაფინანსებულია ხეხილის ბაღების გაშენება 1,674 ჰა მიწის ფართობზე.

Ltd ‘’The Tiriphoni Gardens’’ cultivated an intensive fruit garden within the state project ‘’Proceed to the Future’’ in the village of Kvarkheti, in the Gori Municipality. The Minister of Environment and Agriculture Levan Davitashvili together with State Representative-Governor Giorgi Khojevanishvili, visited the gardens of intensive types and got aware of such ways of caring as mechanic abnodating, the underground cutting of roots, expanding the net against hail. „Newly cultivated gardens in Kvarkheti are clear examples that our politics of development of agriculture are right. We need competitive, modern economies, which will acquire themselves with produced products in the market. The harvest is the best by using of modern technologies in ‘’The Tiriphoni Gardens’’,-said Levan Davitashvili.
‘’The Tiriphoni Gardens’’ was involved in the program in 2015 and got co-funding GEL 100,000 from the government for planting an intensive type apple- garden on 27hct. The company also benefited from the preferential agro credit and GEL 2,000,000 credit was spent on the pillars for protected nets from hail and on setting of irrigation drip system. Total amount of the implemented investment for cultivating of the garden is 4,700,000. They will have apple harvest for the first time this year.
According to the Governor in Shida Kartli,Giorgi Khojevanishvili, international standard of agriculture is one of the main direction which contributes to the growth of the economy in the country, in particular.
It is worth mentioning that ‘’The Tiriphoni Gardens’’ is the first company which within the state program, got the International Primary Production Certificate of ‘’Global Gap’’.
According to 2018,31th July, within the project ‘’Proceed the Future’’, scale of Georgia, cultivating of new fruit gardens on 5,546 hct is funded; The cost of the state funding amounts to GEL 29,304, 613 mln. Cultivating of fruit gardens in Shida Kartli region on 1,674 hct, is funded, among them.
The Agency of Agriculture Projects Management implements ‘’The United AgroProject’’, which is designed for long-term development and its goal is to create an environment that will promote competitiveness, stable growth of high quality products, introduction of International Standards of Food Safety.