შიდა ქართლში მოყვანილი ვაშლის მოსავლის ეფექტური რეალიზაციის შესაძლებლობებს შიდა ქართლის გუბერნატორი - გიორგი ხოჯევანიშვილი და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე - გიორგი ხანიშვილი პირადად გაეცნენ. მათ ადგილზე მოინახულეს თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი ხილის გადამამუშავებელი საწარმო - შპს „ხილარი“, რომელიც სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს „ერთიანი აგროპროექტის“ ფარგლებში, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ შავშვებში შეიქმნა. შეღავათიანი აგროკრედიტის ფარგლებში, საწარმომ 185 000 ლარით ისარგებლა.
საწარმოში, სადაც სეზონზე 55 ადგილობრივია დასაქმებული, წლიურად 15 000 ტონა ვაშლი გადამუშავდება. პროდუქცია ადგილობრივი ბაზრის გარდა, ექსპორტზე გერმანიაში გადის. წლევანდელ სეზონზე საწარმომ უკვე მიიღო 5 000 ტონა ვაშლი და 10 000 ტონის ჩაბარებას კიდევ გეგმავს, რაც ადგილობრივებს მიღებული მოსავლის რეალიზებაში ხელს მნიშვნელოვნად შეუწყობს.
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ კვარხეთში, „ერთიანი აგროპროექტის“ ფარგლებში შექმნილი კიდევ ერთი საწარმო - „ბიოჯუსი“ მოქმედებს, რომელშიც, ჯამში, 1 500 000 ლარამდე ინვესტიცია განხორციელდა. საწარმომ 600 000 ლარი გრანტის, ხოლო 710 000 ლარი შეღავათიანი აგროკრედიტის სახით მიიღო.
აღნიშნული საწარმო გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ - გიორგი ხანიშვილმა, პროექტების მართვის სააგენტოს დირექტორთან - რევაზ ასათიანთან და შიდა-ქართლის გუბერნატორთან - გიორგი ხოჯევანიშვილთან ერთად გახსნა და ვაშლის ჩაბარების პროცესს გაეცნო. საწარმოში წელიწადში 300 ტონაზე მეტი ხილი გადამუშავდება. პროდუქციის რეალიზაცია ადგილობრივ ბაზარზე მოხდება. დაგეგმილია გადამუშავებული პროდუქტის ექსპორტზე გატანაც. საწარმომ წლევანდელ სეზონზე უკვე ჩაიბარა 35 ტონა ვაშლი და კიდევ 265 ტონის ჩაბარებას გეგმავს. გადამამუშავებელ საწარმოში სეზონურად 20 ადგილობრივია დასაქმებული. კომპანიაში, მიმდინარე წელს, სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს მხარდაჭერით, სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტი - ISO 22:000 დაინერგა.
2013 წლიდან დღემდე, სახელმწიფოს დახმარებით, „ერთიანი აგროპროექტის“ ფარგლებში, 180 ახალი საწარმოს შექმნა დაფინანსდა. ასევე სახელმწიფოს მხარდაჭერით, გადაიარაღებულია 880-ზე მეტი საწარმო. აქედან, 40-მდე საწარმო გადამამუშავებელია, სადაც ფერმერებს ვაშლის ჩაბარება შეუძლიათ.

Giorgi Khojevanishvili,-Governor in Shida kartli and Giorgi Khanishvili,-  Deputy Minister of the Ministry of  Agriculture and Environment Protection, personally got familiar to the effective realization abilities of apple harvesting in Shida Kartli.  They visited Ltd ‘’Khilari,- fruit processing plant which is equipped with modern standards and is created in the village of Shavshvebi of  the Gori Municipality, within ‘’The United Agricultural Project’’ of  Agricultural Project Management Agency. In the frames of preferential agro-credit, the enterprise has used GEL 185 000. 15 000 tones of apple are processed in the plant every year and 55 locals are employed during the season.  The production is exported in Germany apart from the local market. The plant has already got 5 000 tones of fruit this season and it is planning to apply 10 000 tones as well which will significantly promote the locals to realize the harvest.
One more plant ‘’Bio juice’’,-created  within ‘’The United Agricultural Project’’, will work in the village of Kvarkheti in the Gori Municipality, in  which around GEL 1 500 000  in total  was implemented. The enterprise received a grant of  GEL  600 000 and it also got GEL 710 000 of referential agro credit. The mentioned enterprise was opened by Deputy Minister of the Ministry of Agriculture and Environment Protection together with the Director  of The Project Management Agency,- Revaz Asatiani and Giorgi Khojevanishvili,-Governor in Shida Kartli and got familiar to the process of apple applying. Realization of the product will be at the local market. It is also planned to export the processed product. The plant has already received 35 tones of apple this year and it is going to  receive  265 tones of this fruit. 20 locals are employed at the plant during the season. The international standard of food safety –ISO 22:000 was introduced at the company by supporting of Agricultural Project Management Agency.  Establishing of  180 enterprises  have been funded with the supporting of the state within ‘’The United Agricultural Project’’ since 2013 up today.  More than 880 enterprises have been equipped by supporting of the state too. About 40 plants are processing type where farmers can sell apples.