შიდა ქართლში 72 მილიონი ლარის ღირებულების 600-ზე მეტი პროექტი განხორციელდება
შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულმა 2018 წლის საქმიანობა შეაჯამა და 2019 წელს რეგიონში დაგეგმილ პროექტებზე ვრცლად ისაუბრა. რწმუნებულის შუალედურ ანგარიშსა და მიმდინარე წელს დაგეგმილი პროექტების პრეზენტაციას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი - ლევან დავითაშვილი, სახელმწიფო მინისტრი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში - ქეთევან ციხელაშვილი, პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი რეგიონულ საკითხებში - სოზარ სუბარი, პარლამენტის დეპუტატები, სასულიერო პირები, სამინისტროების, სააგენტოების, დიპლომატიური კორპუსის, ადგილობრივი თვითმმართველობისა და მედიის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
როგორც გიორგი ხოჯევანიშვილმა განმარტა, გასულ წელთან შედარებით, 2019 წელს შიდა ქართლში დაგეგმილი პროექტების განორციელებაზე 38 მილიონი ლარით მეტი დაიხარჯება. კერძოდ, 72 მილიონ ლარზე მეტი 617 პროექტზე გადანაწილდება, რომელიც მოიცავს როგორც ინფრასტრუქტურულ, ისე დევნილთა საყოფაცხოვრებო პირობების გაუმჯობესების, საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლების ხელშეწყობის, რეგიონში საგანმანათლებლო, სამედიცინო, სპორტული და ტურისტული ინფრასტრუქტურის მოწესრიგების მიმართულებებს. ასევე, პროექტების განხორციელება გათვალისწინებულია სოფლის მეურნეობის დარგისა და ადგილობრივი წარმოების კიდევ უფრო მეტად განვითარების ხელშეწყობის მიზნით. მნიშვნელოვანი ყურადღება დაეთმობა გარემოს დაცვის კუთხით განსახორციელებელ ღონისძიებებსაც.
მასშტაბური პროექტი განხორციელდება ინტერმუნიციპალური ცხოველთა მულტიფუნქციური თავშესაფრის მშენებლობისთვის, რომელიც აღჭურვილი იქნება ვეტერინალური კლინიკით, ლაბორატორიით და ვოლიერებით.
ინტერმუნიციპალური იქნება ის ტექნო-პარკიც, რომელიც კასპში შენდება. პროექტის ფარგლებში, გათვალისწინებულია ორსართულიანი შენობის მშენებლობა, სადაც განთავსებული იქნება სამუშაო და სასწავლო ოთახები, ე.წ. ფაბ-ლაბი, საკონფერენციო დარბაზი, დამხმარე სათავსოები და სამუშაო სივრცე. ასევე, იგეგმება ღია ტერასის მოწყობა სხვადასხვა აქტივობისთვის, ტერიტორიის კეთილმოწყობა, საპარკინგე ადგილის გამოყოფა და გამწვანება.
მიმდინარე წელსვე, დაგეგმილია გამყოფი ხაზის მიმდებარე 11 სოფელთან მისასვლელი გზის დაგება და 21 სოფლის წყალმომარაგების სისტემის მოწყობა. ასევე, აშენდება და რეაბილიტაცია ჩაუტარდება სკოლებს, საბავშვო ბაღებსა და სპორტულ მოედნებს. დევნილთა კომპაქტურ ჩასახლებებში მოეწყობა შიდა საუბნო გზებიც.
2019 წელს, სარწყავი წყლის პრობლემა, დამატებით, 22 სოფელში მოგვარდება. კერძოდ, მდინარე თეძამზე აშენდება კაშხალი, რომლის მიმდებარე ტერიტორიაზეც ტურისტულ-რეკრეაციული ზონა მოეწყობა. ამასთანავე, კაშხალზე წარმოშობილი სარწყავი წყლის მარაგით ასობით ოჯახი ისარგებლებს.
აქტიურ ფაზაშია შესული რეგიონში კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების რეაბილიტაცია-კონსერვაციის სამუშაოების პროცესი. ამ დროისათვის, სამუშაოები 6 მუზეუმში უკვე წარმოებს. ინტენსიურად მიმდინარეობს გორის ციხის რეაბილიტაციაც, პარალელურად, დაგეგმილია სურამის ციხეზე არქეოლოგიური სამუშაოების ჩატარება და შემდგომი კონსერვაცია.
წელსვე, გაიხსნება გორის მულტიფუნქციური სპორტის სასახლე, გორში აშენდება ზაზა ფაჩულიას სახელობის საკალათბურთო მოედანი და ხაშურში - საერთაშორისო დონის საფეხბურთო სტადიონი.
„თითოეული პროექტი, რომელიც მიმდინარე წელს განხორციელდება, დაგეგმილია მოსახლეობასთან უშუალო კომუნიკაციით, მათი მოთხოვნების და საჭიროებების მაქსიმალური გათვალისწინებით. რეგიონის სოფლების უმეტესობა პირადად მოვიარე, შევხვდი მოსახლეობას და მათი დაკვეთა შეძლებისდაგვარად ავსახეთ ბიუჯეტის დაგეგმვის პროცესში. ახლა ყველაზე მნიშვნელოვანია, თითოეული თეთრი დაიხარჯოს მიზნობრივად და მოხმარდეს რეგიონის განვითარებას. ჩვენი მიზანია, სამუშაოები შესრუდეს ხარისხიანად და ამ პროექტების განხორციელებით მიღებული შედეგი თითოეული მოსახლის ყოველდღიურ ცხოვრებაზე აისახოს“ - აღნიშნა შიდა ქართლის რწმუნებულმა, გიორგი ხოჯევანიშვილმა.

More than 600 projects worth 72 million GEL will be implemented in Shida Kartli
The State Representative in Shida Kartli summed up the activities in 2018 and talked about the projects which are planned in 2019 in the region. Levan Davitashvili,-the Minister of the Environment Protection and Agriculture, Ketevan Tsikhelashvili,- State Minister of Reconciliation and Civic Equality of Georgia, Sozar Subari,-Prime Minister’s Advisor in Regional Issues, MPs, ecclesiastics, the representatives of the ministries, agencies, diplomatic corps, the local government and the Media, presented  the State Representative’s mid report and presentation of the planned projects in current year.
According to Giorgi Khojevanishvili, comparing with last year, more than 38 000 000 GEL will be spent on the planned projects in Shida Kartli in 2019. Particularly, more than 72 000 000 will be distributed on 617 projects including as infrastructural as the directions of improving IDPS’ living conditions, promoting  the villages at the occupation line, arranging of educational, medical, sports and tourism infrastructure in the region.  Also the projects implementation is provided to support of agriculture and develop the local production. Important attention will be paid to the environment protection activities.
A large scale project will be implemented for building of  multifunctional shelter for inter municipal animals which will be equipped by a veterinary clinic, a lab and  open-air  cages.
The techno-park which is being built in Kaspi, will be inter municipal as well. Constructing  of a two-story building is included within the project where working, teaching rooms, so called a pub-lab, a conference hall, additional storerooms and a working space will be located.  Arranging of a terrace for different activities, amenity  of the territory, separating of parking place and planting of greenery are being planned as well.
Access road construction to 11 villages at the occupation line and organizing of water supply system in 21 villages have been planned in current year. Schools, kindergartens and sports stadiums will be built and rehabilitated. Internal roads  will be arranged in IDP compact settlements.
Irrigation water problem will be solved additionally in 22 villages in 2019. Particularly, a weir will be built at the river Tedzami and a tourist-recreational zone will be arranged its nearby. Hundreds of families will benefit from the reservoir of the irrigation water at the weir.
The process of rehabilitation-conservation works of the cultural heritage artifacts are actively going on in the region.  The works are already being done in 6 museums this time. Rehabilitation of Gori Castle is intensively in  progress too, conducting of archeological excavations and its future restoration at Surami Castle are planned simultaneously.
A Multifunctional Sports  Palace will be opened this year, a basketball pitch named after Zaza Pachulia in Gori  and a football stadium with modern international standards in Khashuri will be constructed this year.
„Each project which will be implemented in current year, is planned with  the direct communication with the population, maximum consideration of  their requirements and demands. I visited most of the villages of the region personally, met with their populations and reflected their orders in the process of planning the budget. Now the most important thing is to spend each Tetri on purpose for developing of the region.  Our goal is that  the works will be fulfilled in quality and to impact the results of these implemented projects on each inhabitant’s every day life’’,-said Giorgi Khojevanishvili,-the State Representative in Shida Kartli.