კასპში კერამიკული პროდუქციის საწარმო შენდება
„საპარტნიორო ფონდის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა დავით საგანელიძემ, შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულმა გიორგი ხოჯევანიშვილმა და რეგიონულ საკითხებში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მრჩეველმა სოზარ სუბარმა კასპში „საპარტნიორო ფონდისა“ და 100-წლიანი გამოცდილების მქონე ევროპული კომპანია „კერამიკა ელ ტორენტეს“ ერთობლივი პროექტის, აგურის ქარხნის მშენებლობის პროცესი დაათვალიერა.
კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ მეტეხში ევროპული სტანდარტებისა და მაღალი ტექნოლოგიების კერამიკული პროდუქციის საწარმოს მშენებლობა „საპარტნიორო ფონდის“, ესპანური კომპანია „კერამიკა ელ ტორენტესა“ და ამავე სახელწოდების ქართული კომპანია „კერამიკა ელ ტორენტეს“ მონაწილეობით ხორციელდება. ასევე, პროექტში ჩართულები არიან სახელმწიფო პროგრამა „აწარმოე საქართველოში“ და „ბანკი ქართუ“. მშენებლობისას კასპის მუნიციპალიტეტში არსებული სააგურე თიხის კარიერები გამოიყენება. თანამედროვე ტექნოლოგიებით დამზადებული აგური გაუმჯობესებული თბოიზოლაციით, ნესტგამძლეობით, ხმის იზოლაციითა და შემცირებული წონით გამოირჩევა. პროექტის ჯამური ღირებულება 3 მლნ აშშ დოლარია.
შენობისა და ინფრასტრუქტურის მშენებლობის მთლიანად დასრულება აპრილში იგეგმება. ამჟამად მიმდინარეობს ესპანეთში მდებარე ქარხნის დემონტაჟი და იგეგმება მისი ტრანსპორტირება საქართველოში.
ქარხანა პირველ სამშენებელო და მოსაპირკეთებელ მასალას შემოდგომაზე შესთავაზებს. საწარმოში 50-მდე ადგილობრივი დასაქმდება.

A Ceramic Production Plant is being Built in Kaspi
David Saganelidze,-Executive Director of ‘’The Partnership Fund’’, Shida KartliState-representative Giorgi Khojevanishvili and Sozar Subar,- the Advisor of the Prime-Minister in Regional Items looked round the process of  construction  of the brick factory which is being implemented by ‘’The Partnership Fund’’ and  European  ‘’Ceramics El Torrent’’ Company with 100 years experience.
Construction of a European standard and high-tech ceramic production enterprise in the village of Metekhi, Kaspi Municipality, is being carried out with the participation of the Partnership Foundation, the Spanish company Ceramica El Torrente and the Georgian company Ceramica El Torrente of the same name. The project also includes the state program "Produce in Georgia" and "Cartu Bank".The clay quarries in the Kaspi municipality are used during construction. Bricks made with modern technologies are characterized by improved thermal insulation, moisture resistance, sound insulation and reduced weight. The total cost of the project is USD 3 million.
Completion of construction of the building and infrastructure is planned in April. The plant is currently being dismantled in Spain and it is planned to be shipped to Georgia. The plant will offer the first construction and finishing materials in the fall. The company will employ about 50 locals.