სოფელ ცედანთან ახლოს, ტყეში გაჩენილი ხანძრის სალიკვიდაციო სამუშაოები ამ დრომდე ინტენსიურ რეჟიმში გრძელდება
30 აგვისტო 2018
"ამ დროისთვის არ არსებობს საფრთხე, რომ ხანძარი დასახლებული პუნქტის მიმართულებით გავრცელდეს" - შიდა ქართლის გუბერნატორი გიორგი ხოჯევანიშვილი
გუშინ საღამოს ხაშურის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ცედანთან ახლოს, ტყეში გაჩენილი ხანძრის სალიკვიდაციო სამუშაოები ამ დრომდე ინტენსიურ რეჟიმში გრძელდება.
,,ცეცხლის ლოკალიზებისთვის შესაბამისი ღონისძიებები მთელი ღამის განმავლობაში არ შეწყვეტილა. იმის მიუხედავად, რომ ხანძრის კერა საკმაოდ რთულ რელიეფზე მდებარეობს, მაინც მოხერხდა და ამ დროისთვის, 10 ერთეული ხანძარსაწინააღმდეგო ტექნიკა და შესაბამისი ჯგუფები უკვე შემთხვევის ადგილზეა და ცეცხლის ლოკალიზებისთვის ინტენსიურად გრძელდება ღონისძიებები, თუმცა, უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ ხანძრის სალიკვიდაციო სამუშაობს ართულებს ქარიანი ამინდიც.
სპეცტექნიკის გარდა, ადგილზე მობილიზებულია 200-მდე მეხანძრე-მაშველი. შიდა ქართლის სახანძრო-სამაშველო სამსახურს დახმარებას უწევენ მეზობელი მუნიციპალიტეტების შესაბამისი სამსახურებიც.
რაც შეეხება ცეცხლის გავრცელებას, ამ დროისთვის არ არსებობს საფრთხე, რომ ხანძარი დასახლებული პუნქტის მიმართულებით გავრცელდეს, ასევე, ცეცხლი არ გავრცელებულა ტყის მასივის სხვა ფართობებზე“, - განაცხადა შიდა ქართლის გუბერნატორმა.
ხაშურის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ცედანთან ახლოს, ხანძარი გუშინ საღამოს გაჩნდა, ცეცხლი გავრცელებულია ფოთლოვან ტყეში, დაახლოებით 10 ჰა. ფართობზე.

Extinguishing works of the fire near the village of Tsedani forest continues intensive process till now
Extinguishing works of  the fire near the village of Tsedani forest continues intensive process till now
30 August 2018
"There is no danger that the fire will continue towards the settlement area at the moment’’,- says Giorgi Khojevanishvili, the Governor of Shida Kartli
Yesterday evening in the Khashuri municipality, in the forest near the village of Tsedani,fire extinguishing works have been intensively underway. Despite the fact that the fires are located on a very difficult relief, it is still possible and at this time, 10 units of fire protection and appropriate groups have been already at the spot of the accident and the activities for the fire localization are intensively still in progress,
,,Appropriate activities for the fire localization were not ceased all night long. However, it should also be noted that fire extinguishing works are complicated by the windy weather.
Besides special equipment,  up to 200 firefighters are mobilized on the spot. Shida Kartli fire-rescue service is also provided by the corresponding services of neighboring municipalities.
As for the fire spreading, there is no danger that the fire will continue towards the settlement area, also the fire was not spread on the other areas of the forest’’,- declared the Governor of Shida Kartli.
In the Khashuri municipality, near the village of Cedan, fire broke out yesterday evening, the fire is spread in leafy forest, about 10 hectares.