გორში ახალი პროექტი „ევროკავშირი ახალგაზრდებისთვის - ახალგაზრდების განათლების, დასაქმებისა და ჩართულობის ხელშეწყობა საქართველოსა და უკრაინის კონფლიქტით დაზარალებულ რეგიონებში“ დაიწყო. პროექტის მიზანს იძულებით გადაადგილებული და კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული ახალგაზრდების საზოგადოებრივ ცხოვრებაში აქტიურად ჩართვა წარმოადგენს. პრეზენტაციას შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილეები - ნუგზარ სამხარაძე და ამირან ქრისტესიაშვილი დაესწრნენ.
პროექტის ფარგლებში, ზუგდიდსა და გორში დაფუძნდება ორი სამეწარმეო სკოლა, სადაც 80 ახალგაზრდა, ცოდნის მიღებასთან ერთად, სამეწარმეო უნარებს გამოიმუშავებს. ბიზნესიდეების დასახვეწად, ისინი მიიღებენ როგორც ინდივიდუალურ და საჭიროებებზე მორგებულ კონსულტაციებს, ისე მენტორისა და ქოუჩის მხარდაჭერას. შემუშავდება შრომის ბაზარზე მოთხოვნადი პროფესიების სასწავლო პროგრამები, რის შედეგადაც 270 ახალგაზრდას შესაძლებლობა ექნება პროფესიას რეალურ სამუშაო გარემოში დაეუფლოს და ანაზღაურებადი სტაჟირების პროგრამაში ჩაერთოს. გარდა ამისა, პროექტში ჩართული ახალგაზრდები მიიღებენ თეორიული და პრაქტიკული ცოდნის დამადასტურებელ სერტიფიკატს და მიეცემათ დასაქმების შანსი. იძულებით გადაადგილებული და კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული 100–მდე ახალგაზრდა, სამოქალაქო და სახელმწიფო ინსტიტუტების, მედიისა და ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებთან ერთად, განათლების, დასაქმების და თვითდასაქმების ადვოკატირების პროცესში ჩაერთვება.
პროექტს „ევროკავშირი ახალგაზრდებისთვის - ახალგაზრდების განათლების, დასაქმებისა და ჩართულობის ხელშეწყობა საქართველოსა და უკრაინის კონფლიქტით დაზარალებულ რეგიონებში“, ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით, განათლების განვითარებისა და დასაქმების ცენტრი (EDEC) ლტოლვილთა დანიის საბჭოსთან (DRC) ერთად ახორციელებს.

The New Project for Education and Employment of Youngsters Has been Started in Gori
The new project ’’European Union for Youngsters,-to promote young people’s education, employment and involvement in the conflict regions of Georgia and the Ukraine has been started in Gori.  The goal of the new project is to involve refuge and the young people affected by the conflict actively in social life. Nugzar Samkharadze and Amiran Kristesiashvili,- Deputes of the State-representative of Shida Kartli attended the presentation.
Two entrepreneurial schools will be founded in Zugdidi and Gori within the project, where 80 young people will master the entrepreneurial abilities together with getting education. They will get as consultations relevant to individual and needs as supporting of mentor and coach for improving their business ideas. Academic programs of the professions which are demanded at the labour market will be processed which will help 270 young people to master their professions in real situation and to be engaged in the program of paid internships.  Besides this, the young people who are involved in this project, will get the certificate confirming their theoretical and practical knowledge and they will  be given an opportunity to be employed. About 100 refuges and the  young people who are affected by the conflict together with the representatives of civic and state institutions, the media and business sector will be involved in the process of advocacy of education, employment and self-employment.
The project ‘’EU for Young People-supporting of education, employment and involvement of young people in the conflict regions of Georgia and the Ukraine’’ is being implemented by the Center of Education Development and Employment(EDEC) together with Dane Refuge Council (DRC) with financial supporting of European Union.