შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ხოჯევანიშვილი ტელეკომპანია იმედის გადაცემაში - ,,იმედის დღე" სტუმრად იმყოფებოდა და რეგიონში მიმდინარე და დაგეგმილი კულტურულ-ისტორიული ძეგლების სარეაბილიტაციო სამუშაოებზე ისაუბრა. ,,წელს შიდა ქართლში კულტურული და ტურისტული მიმართულებით სხვადასხვა მნიშვნელოვანი პროექტი გვაქვს დაგეგმილი. გადაცემაში ჩვენი საუბარი სწორედ რეგიონის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების აღდგენის საკითხს შეეხო. ვისაუბრეთ დიმიტრი ყიფიანის, ნიკო ლომოურის, გიორგი მაზნიაშვილისა და ივანე ჯავახიშვილის სახლ-მუზეუმების რეაბილიტაციაზე, ასევე, გორის, სურამისა და ახალქალაქის ციხე-კოშკების არქეოლოგიურ და საკონსერვაციო სამუშაოების შესახებ.
კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების რეაბილიტაციას ორი მნიშვნელოვანი დატვირთვა აქვს. ერთის მხრივ, ჩვენი ისტორიისა და კულტურის შენარჩუნება და მოფრთხილება, მეორეს მხრივ კი შიდა ქართლის კიდევ უფრო მიმზიდველ რეგიონად ქცევა, რაც თავისთავად ტურიზმის განვითარებას საგრძნობლად შეუწყობს ხელს. ეს პირდაპირ კავშირშია მომსახურებისა და მრეწველობის სექტორის განვითარებასთან, შესაბამისად, სამუშაო ადგილების შექმნასთან.
გარდა ისტორიულ-კულტურული ობიექტებისა, კიდევ ერთი კარგი სიახლე გვაქვს. გორში ყველამ ვიცით პარკ "ახალბაღიში" მდებარე კოლონადა, რომელიც წლებია საჭიროებს აღდგენა-რეაბილიტაციას. ასევე, მის მიმდებარედ არსებული ტბა, რომელიც ამჟამად არც თუ ისე მიმზიდველად გამოიყურება. მუნიციპალური განვითარების ფონდთან ერთად დავგეგმეთ, რომ მიმდინარე წელს "ახალბაღში" მდებარე კოლონადების, რომელიც ამავდროულად კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსს ატარებს, აღდგენა და ტბის მიმდებარე ტერიტორიაზე ტურისტულ-რეკრეაციული ზონის მოწყობა დაიწყება. ქალაქს ნამდვილად სჭირდება კეთილმოწყობილი და ეკოლოგიური გარემო, როგორც ბავშვებისთვისა და ახალგაზრდებისთვის, ისე ტურისტებისთვისა და ზოგადად, ქალაქის მაცხოვრებლებისთვის." - აღნიშნა ხოჯევანიშვილმა.

Giorgi Khojevanishvili,-the State representative in Shida Kartli visited at TV company ‘’Imedi’’ transmission ‘’Imedi Day’’ and talked about the current and planned rehabilitation works of the cultural-historical artifacts in Shida Kartli. ,,We have planned different cultural and tourist important projects in Shida Kartli. Our conversation dealt with the issue of rehabilitation of cultural heritage artifacts in the region at the transmission. We talked about the rehabilitation of Dimitri Kipiani’s, Niko Lomouri’s, Giorgi Mazniashvili’s and Ivane Javakhishvili’s house-museums, the conversation also referred to archeological and conservation works of Gori, Surami and Akhalkalaki Castles.
Rehabilitation of cultural heritage artifacts has two main important points: on one hand, to keep and care after our history and culture and on the other hand, to turn Shida Kartli into more attractive region which will pretty provide to develop tourism. It is directly connected with the development of service and industry sectors, accordingly to creation of working places.
Apart from the historical-cultural artifacts, we also have one good novelty. The colonnade which is situated in ‘’Akhalbaghi’’in Gori, has needed restoration-rehabilitation for many years. Also, the lake which is nearby the colonnade doesn’t look very attractive. We together with the Fund of Municipality Development planned to restore the colonnades which carry cultural heritage status and are located in ‘’Akhalbaghi’’ and carrying cultural heritage status and to start arrangement of the tourist-recreational zone nearby the lake. The town really needs comfortable and ecological environment as for children and young people as tourists and in general, for its inhabitants’’,-said Khojevanishvili.