შიდა ქართლში დისტანციური სწაავლები პროცესი შეუფერხებლად მიმდინარეობს
შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ხოჯევანიშვილი რეგიონის რესურსცენტრების ხელმძღვანელებთან მუდმივ კოორდინაციაშია. დღეს მორიგი ვიდეოჩართვა მოეწყო.რესურსცენტრების წარმომადგენლების თქმით, სრულად არის ათვისებული დისტანციური სწავლებისთვის საჭირო ყველა აპლიკაცია, გარკვეულ შემთხვევებში კი მასწავლებლები მოსწავლეებს ტელეფონითან უკავშირდებიან.
გიორგი ხოჯევანიშვილი გორის სასწავლო უნივერსიტეტის რექტორსა და ლექტორებსაც შეხვდა. ასევე, ვიდეოზარის რეჟიმში გაესაუბრა სტუდენტებსაც. ლექტორების თქმით, პროცესი აქტიურად მიმდინარეობს. აღნიშნეს ისიც, რომ მათ აქამდეც ჰქონიათ დისტანციური სწავლების მეთოდის პრაქტიკა და ამან კიდევ უფრო გაუმარტივათ ეს პროცესი.
პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მოქმედი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, სასწავლო პროცესის გადავადებასთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს დისტანციური სწავლების მეთოდების გაძლიერება დაევალა. განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო საჯარო სკოლების ადმინისტრაციას, მასწავლებლებსა და მოსწავლეებს დისტანციური სწავლების ხელშეწყობისთვის Microsoft-ის 15-ზე მეტი პროდუქტის გამოყენების შესაძლებლობას სთავაზობს, რომლებიც მათ ონლაინ ინტერაქტიული გაკვეთილების წარმართვაში დაეხმარება. დისტანციურ სასწავლო პროცესს მორგებული პროგრამები, მათ შორის, Teams, ვიდეო გაკვეთილების, მათი ჩანაწერების, დავალებების მომზადების, თემების ჯგუფურად განხილვისა და სამუშაო ფაილების გაზიარების შესაძლებლობას იძლევა. პროგრამა ვირტუალური საკლასო ოთახების მოწყობასა და ციფრული დაფის გამოყენებასაც გულისხმობს, სადაც რამდენიმე ადამიანი ნახაზებისა და ნახატების ერთად აწყობას, აზრების გაცვლასა და დავალებებზე მუშაობას შესძლებს.

Shida Kartli State Representative Giorgi Khojevanishvili is in constant coordination with the heads of the region's resource centers. Another video envolvment was held today. According to the representatives of the resource centers, all the applications required for distance learning were fully mastered, and in some cases, the teachers contact with their students by phone.
Giorgi Khojevanishvili also met with the Rector and lecturers of Gori State-Teaching University. He also talked to the students in video mode. According to the lecturers, the process is actively going on.active. They also mentioned that they have had the practice of distance learning method before and this has made this process even easier.
By the decision of the Interagency Coordinating Council under the leadership of the Prime Minister, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia has been instructed to strengthen distance learning methods in connection with the postponement of the educational process. The Ministry of Education, Science, Culture and Sports is offering public school administrators, teachers and students the opportunity to use more than 15 Microsoft products to promote distance learning to help them conduct online interactive lessons. Programs tailored to the distance learning process, including Teams, provide video tutorials, their recordings, assignments, group discussion, and sharing work files. The program also includes the arrangement of virtual classrooms and the use of a digital board, where several people will be able to put together draughts and drawings, exchange ideas and work on assignments.