ქართული მაწყვი და მოცვი აშშ-ს ბაზარეზე გავიდა
ქარელის მუნიციპალიტეტში მდებარე შპსგლენბერისახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით შექმნილი საწარმოა, რომელიც ქართული პროდუქციის ექსპორტს რამდენიმე ქვეყანაში ახორცილებს. შოკური მეთოდით დამუშავებული 20 ტონა მარწყვისა და მოცვის ექსპორტი კომპანიამ ამჯერად აშშ-ში განახორციელა.
შპსგლენბერშიწარმოების პროცესის გასაცნობად გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი შიდა ქართლის მხარის რწმუნებულთან, გიორგი ხოჯევანიშვილთან და სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს დირექტორთან, ილია თამარაშვილთან ერთად იმყოფებოდა.
გიორგი ხოჯევანიშვილის განცხადებით, რეგიონის ეკონომიკური გაძლიერებისთვის მნიშვნელოვანია მსგავსი საწარმოების არსებობა.
2018 წლიდან, ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვენატკოცაში, თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი სამაცივრო მეურნეობა შპს გლენბერი სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით, ერთიანი აგროპროექტის ფარგლებში შეიქმნა. საწარმოში, ჯამურად, 5 მლნ ლარამდე ინვესტიცია განხორციელდა, აქედან, 600,000 ლარი გრანტია, ხოლო დანარჩენი თანხა ბენეფიციარის ინვესტიცია. სამაცივრო კომპლექსში წელიწადში 1,200 ტონა სხვადასხვა ხილ-ბოსტნეულის შენახვაა შესაძლებელი. გარდა ამისა, სამაცივრო კომპლექსს გადამმუშავებელი ინფრასტრუქტურა აქვს, სადაც, უნიკალური შოკური გაყინვის მეთოდის გამოყენებით, 24 საათში, 10 ტონა ხილ-ბოსტნეულის გადამუშავებაა შესაძლებელი.
შპს გლენბერიში 150 ადგილობრივია დასაქმებული. კომპანიაში დანერგილია სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტი - ISO 22 000. მიმდინარე წელს კომპანიის მფლობელებმა 5 ჰა-ზე ბროკოლის და 11 ჰა-ზე მარწყვის პლანტაციაც გააშენეს.

‘’Glenbury’’ Ltd., located in Kareli Municipality, is an enterprise which was founded by the financial support of the state and exports Georgian products to several countries. The company exported 20 tons of strawberries and blueberries processed by shock to the United States this time.
Giorgi Khanishvili, First Deputy Minister of Environment and Agriculture, together with Giorgi Khojevanishvili, the State Representative of Shida Kartli and Ilia Tamarashvili, Director of the Rural and Agricultural Development Agency visited ‘’Glenbury’’ Ltd to get acquainted with the production process.
According to Giorgi Khojevanishvili, the existence of such enterprises is important for the economic strengthening of the region.
Since 2018, in the village of Kvenatkotsa, Kareli Municipality, the modern standard refrigeration farm "Glenber" Ltd has been established with the financial support of the state, within the framework of the "United Agro Project".
A total of GEL 5 million was invested in the enterprise, of which GEL 600,000 was a grant and the rest was invested by the beneficiary. 1,200 tons of various fruits and vegetables can be stored in the refrigerator every year. In addition, the refrigeration complex has a processing infrastructure where, using a unique shock freezing method, it is possible to process 10 tons of fruits and vegetables in 24 hours.
Glenbury Ltd. employs 150 locals. The company has introduced the International Food Safety Standard - ISO 22 000. This year, the company's owners have planted broccoli at 5 hec and strawberry plantation at 11 hec.