20 ივნისიდან ქვეყნის ტურისტულ მიმართულებებს შიდა ქართლის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლები შეემატება
შიდა ტურიზმის მხრივ ვიზიტორების მომსახურებას მიმდინარე კვირიდან უფლისციხის მუზეუმ- ნაკრძალი განაახლებს. კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო უკვე მზადაა აღნიშნული სივრცე ჯანდაცვითი რეკომენდაციების სრული გათვალისწინებით ეტაპობრივად გახსნას. ამასათან, ტურისტული ნაკადების გაზრდის სტიმულირებისთვის სააგენტო მუზეუმ-ნაკრძალში მომსახურების სატარიფო განაკვეთებს შეცვლის და მომდევნო 3 თვის განმავლობაში ვიზიტორებითვის ბილეთის ფასი განახევრდება.
შიდა ქართლის რწმუნებულმა გიორგი ხოჯევანიშვილმა კულტურული მემკვიდრეობისა და ძეგლთა დაცვის სააგენტოს დირექტორთან ნიკოლოზ ანთიძესთან და ტურიზმის ეროვნული დმინისტრაციის ხელმძღვანელთან მარიამ ქვრივიშვილთან ერთად რეგიონში ის ობიექტები დაათვალიერა, რომლის მონახულებასაც 20 ივნისიდან დამთვალიერებლები შეძლებენ. ასევე, ახლო მომავალში სრული დატვირთვით ამოქმედდება გრაკლიანის არქეოლოგიური მუზეუმი, რომელიც თანამედროვე მულტიმედიური ექსპოზიციით იქნება აღჭურვილი. ტურისტულ მარშრუტებს შეემატება რესტავრირებული და ორიგინალური ატრაქციებით გამრავალფეროვნებული სხვილოს ციხეც. აღნიშნულ ობიექტებზე სარეაბილიტაციო და სამუზეუმო მოწყობის სამუშაოები განხორციელების ეტაპზეა და მათი დასრულება მიმდინარე წელს იგეგმება.

Shida Kartli cultural heritage monuments will be added to the country's tourist destinations from June 20
Shida Kartli cultural heritage monuments will be added to the countrys tourist destinations from June 20
18 June 2020
Uplistsikhe Museum-Reserve will resume visitors' services in terms of domestic tourism from this week. The National Agency for the Protection of Cultural Heritage is ready to gradually open the space in full compliance with health recommendations. In addition, in order to stimulate the increase in tourist flows, the agency will change the tariff rates for services in the museum-reserve and will halve the ticket price for visitors for the next 3 months.
Shida Kartli State Representative Giorgi Khojevanishvili, together with Nikoloz Antidze, Director of the Cultural Heritage and Monument Protection Agency, and Mariam Kvrivishvili, Head of the National Tourism Registry, visited the facilities in the region that visitors will be able to visit from June 20.
Also, in the near future, the Graclian Archaeological Museum will be fully operational, which will be equipped with modern multimedia exhibits. Skhvilo Castle, restored with various attractions and original attractions, will be added to the tourist routes. Rehabilitation and museum arrangement works on the mentioned facilities are in the implementation stage and their completion is planned this year.