შიდა ქართლში ქარის პირველი ელექტროსადგურის მშენებლობა დასრულდა
საქართველოს პრემიერ მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი, ენერგეტიკის მინისტრი ილია ელოშვილი, ,,ენერგეტიკის განვითარების ფონდის” გენერალური დირექტორი მამუკა კობახიძე, შიდა ქართლის გუბერნატორის მოვალეობის შემსრულებელი იოსებ ოქრომელიძე და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები გორის და ქარელის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე, საქართველოში ქარის პირველი ელექტროსადგურის „ქართლის“ გახსნის ცერემონიალს დაესწრნენ. პროექტი საქართველოს ,,ენერგეტიკის განვითარების ფონდის” და `საქართველოს ნავთობის და გაზის კორპორაციის” შვილობილმა კომპანიამ შპს ,,ქართლის ქარის ელექტროსადგურმა“ განახორციელა. ელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრე 20,7 მეგავატია, ხოლო გამომუშავებული ელექტროენერგია 88 მლნ კვტ/საათი. ქარის ელექტროსადგური შედგება ექვსი აგრეგატისაგან, თითოეულის სიმძლავრე შეადგენს 3,45 მგვტ-ს. ქარის ელექტროსადგური „ქართლი“, მისი სპეციფიკიდან და მახასიათებლებიდან გამომდინარე, მსოფლიოში ერთ-ერთ საუკეთესო სადგურია. აღნიშნულ პროექტზე მუშაობა სს „საქართველოს ენერგეტიკის განვითარების ფონდმა” 2013 წელს დაიწყო. 2013 წლის ზაფხულში დამონტაჟდა ქარის ძირითადი პარამეტრების გამზომველი მეტეოროლოგიური ანძა. ანძის საშუალებით მიღებულ მონაცემებზე დაყრდნობით, ფონდის დაკვეთით ქარის ინდუსტრიაში ერთ-ერთმა წამყვანმა ნორვეგიულმა კომპანია „MEVENTUS”-მა მოამზადა ქარის რესურსების შეფასების ანგარიში. ამასთანავე მომზადდა ტურბინების განლაგების რამოდენიმე სქემა, საიდანაც შეირჩა ადგილისთვის ყველაზე ოპტიმალური ექვს ტურბინიანი სქემა. დეტალური პროექტი მომზადდა ბელგიური საკონსულტაციო კომპანია Tractebel Engineering S.A-ს მიერ, რომელიც წარმოადგენს გიგანტი კონცერნის GDF Suez Grroup-ის შვილობილ კომპანიას.
ქართლის ქარის ელექტროსადგური ხელს შეუწყობს მთავრობის სტრატეგიას, რომელიც დაბალემისიებიანი გენერაციის განვითარებას და ზამთრის სეზონზე ქვეყნის მოთხოვნის ნაწილის ქარის ენერგიით დაკმაყოფლებას ითვალისწინებს. ალტერნატიული ენერგიის წყაროების ათვისება, როგორიც არის ქარის და მზის ენერგია, კიდევ დამატებით სიმძლავრეებს შესძენს ჩვენს ენერგო სექტორს.

Construction of the wind power plant is completed in Shida Kartli
Premier Minister of Georgia Giorgi Kvirikashvili, Minister of Enrgy Ilia Eloshvili, General Director of “Energy Development Fund” Mamuka Kobakhidze, Acting Governor of Shida Kartli Ioseb Okromelidze and the representatives of the local government attended the opening ceremony of the first wind power plant“Qartli Wind Farm” on the territory of Goriand Kareli Municipalities. The project was fulfilled by LTD “Kartli Wind Farm”the subsidiary of “Energy Development Fund” and “Georgian Oil and Gas Corporation”.
Its installed capacity is 20.7 MW, and generated electricity – 88 Million kW/per hour. The wind power plant consists of 6 turbines with 3.45 MW each.Proceeding from its specifics and characteristics “Qartli Wind Farm” can be named as one of the best stations in the world.JSC “Georgian Energy Development Fund” started work on the above-mentioned project in 2013. In summer of 2013 a meteorological mast for measuring of main parameters of the wind was installed.On the basis of the data obtained from this mast one of the leading companies in the wind industry Norwegian company “Meventus” prepared Wind Resource Assessmentupon order of the Fund. At the same time, several schemes of the layout were prepared from which most optimal six-turbine scheme was chosen.A detailed project was prepared by Belgian consulting company S.A. “Tractebel Engineering”, which is a subsidiary of giant corporation “GDF SuezGroup”. Kartli wind power plant will promote the strategy of the government, which implies development of low-emission processing and satisfaction of the part of the country with wind energy in winter. Familiarization of alternative energy, like wind and sun energy, will give more additional capacity to our energy sector.